amp nedir

Mobil cihazınız üzerinden Google’da arama yaptığınızda hiç dikkat ettiniz mi? Bazı web sitelerinin hemen sol yanında şimşek simgesi bulunuyor. Bu simge o web sitesinin AMP (Accelerated Mobile Pages) ile hazırlandığını gösteriyor. Peki, AMP site nedir? İşte bugünlerde herkesin aklını kurcalayan soru bu. Türkçe açılımı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak hayata geçen Google’ın yeni projesi, tamamen adı gibi mobil sayfaların hızlıca açılması ve gezilebilmesi için özel olarak geliştirilmiştir.

AMP Site Nedir?

Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google tarafından geliştirilen bazı kriterleri baz alarak, internet sitelerinin mobilde daha hızlı açılmasını sağlayan bir kodlama türüdür. Google AMP site yönergelerine uyan ve doğrulanan tüm sayfalar Google tarafından işaretlenir. Bu sayfalar normal görünümünden farklı bir görünü kazanır ve çok daha hızlı yüklenerek mobil kullanıcı deneyimini arttırır.

AMP site projesinin en büyük avantajı açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu da demek oluyor ki isteyen ve yapabilen herkes AMP yönergelerine uyarak kendi hızlandırılmış mobil sayfalarını tasarlayabilir. AMP standartlarına uyan sayfayı oluşturabilmek için de bazı ana başlıkları dikkate almak gerekiyor;

  1. Tasarım / Doğru kodlama, yerleşim ve içerik
  2. Erişilebilirlik / Arama motorlarına açık olmak
  3. Doğrulama / AMP sayfaları Google Search Console’da bildirmek
  4. Yapısal Veri / Sayfa içeriğini zenginleştirmek
  5. Durum / AMP sayfalarındaki hataları tespit etmek

amp nedir

Google AMP Mobile Hız Getirir!

Her yeni web site ziyaretinizde içerikler yüklenirken arka planda bir çok aksiyon gerçekleşir. İnternet tarayıcınız başta HTML sayfasını yükler ve sonrasında diğer kaynakların listesini vermeye başlar. Sıradan bir internet sitesinde, reklam yayınlamak, sayfanın istatistiklerine bakmak, sayfanın güzelleşmesi (CSS), görseller, belki birden çok font ve JavaScript dosyaları bulunur. Bunların hepsi tam olarak görülebilmesi için yüklenmesi gerekir ve bu da haliyle zaman alır. Özellikle kaynaklar ayrı sunuculardan geliyorsa çok daha fazla zaman alabilir.

Sayfalar yüklenirken çok zaman harcıyor, internet kullanıcıları tıkladığı bir bağlantıda uzun süre bir şey görmeden beklemek istemiyor. Sayfaların daha hızlı açılabilmesi için bazı fedakarlıklar yapabilirsiniz. Tabi ki bu tasarımdan ödün vermeniz anlamına geliyor. Web site tasarımı yapan çoğu kişi de bundan ödün vermek istemiyor. Sırf bu yüzden mobil cihazlarda sorun yaşıyor. Bağlantınız ne kadar hızlı olursa olsun. Ziyaret etmek istediğiniz internet sitesinde çok fazla kaynak varsa bunların yüklenmesi zaman alabilir.

İşte Google AMP site tam burada imdadımıza yetişiyor!

Google AMP bir web sitesinin her kaynağı kullanmasının önüne geçip, sayfayı kendi sürümüyle (en hızlı web teknolojileriyle sınırlı) oluşturur. Böylece kullanıcılar internet sitesine tıkladığı anda anında içerik ile buluşur. Çünkü web sayfaları otomatik olarak Google’ın sunucularında barınır ve bu sunucular diğer sunuculara oranla çok daha hızlı çalışır.

Örneğin bir haber sitesine mobil cihazınızdan girmeyi deneyin. Onlarca haberin açılması, görsel, pop-up reklamları derken haberi okumanız çileye dönüşebilir. Fakat AMP site ile düzenleme yapıldıysa herhangi bir aksama olmadan haberinizi okuyabilirsiniz.

google amp site

Bir İnternet Sitesinin AMP Site Olduğunu Nasıl Anlarım?

Öncelikle url yazarak değil arama sonuçlarıyla web sitesine bağlanacaksanız bunu öğrenmenin bir kaç yolu var. Google’da bir kelime aradığınızda çıkan sonuçlarda küçük şimşek simgesi gözünüze çarpacaktır ve bu simgenin hemen yanında AMP kelimesi yer alır. Bunun dışında internet sitesine tıkladığınız URL çubuğunda orijinal web sitesinin yanında site.com/haber/amp/ şeklinde uzantı olacaktır.

WhatsApp